Marek Skubisz (ur. 1971) – historyk sztuki i muzealnik mieszkający w Wieliczce. Od 2005 zgłębia wiedzę na temat powroźnictwa i propaguje je, prowadząc pokazy historyczne w kraju i za granicą. Szczególnie interesuje się historią cechów i działalnością powroźników w Wieliczce i Bochni, gdzie produkowano liny i inne wyroby niezbędne do funkcjonowania kopalni. Tajemnic zawodu uczył się od Stefanii Góreckiej (wdowy po powroźniku z Krakowa) i Bolesława Kosturkiewicza (powroźnika z Bochni). Współpracuje z tradycyjnymi warsztatami powroźniczymi w Myślenicach (Marian Różycki) i w Dobczycach (Tadeusz Różycki).
Kolekcjonuje maszyny, narzędzia, wyroby powroźnicze, odbitki graficzne oraz fotografie związane z powroźnictwem.
Przewodzi grupie krewnych i przyjaciół występujących pod nazwą Sznuroroby z Wieliczki. Od 2005 r. uczestniczyli oni w kilkudziesięciu imprezach archeologicznych i historycznych w kraju i za granicą.
Jako autor koncepcji, od 2014 r., wspólnie z Miastem i Gminą Wieliczka, organizuje co roku imprezę „Wieliczka Skręca Linę” na dawnym Trakcie Powroźniczym na Turówce w Wieliczce.
Sznuroroby z Wieliczki, wraz z mieszkańcami Powiśla Oleśnickiego w 2015 r. ustanowili rekord Polski w kategorii: najdłuższy sznur skręcony ręczne – 117,8 m. Został on pobity w Wieliczce w 2016 r. – 152,5 m. W Elblągu w 2017 r. skręcono linę o długości 180,01 m i jest to aktualnie obowiązujący rekord Polski.
Był autorem scenariusza wystawy czasowej „W linach nasza nadzieja”, zrealizowanej w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na ekspozycji podziemnej w kopalni soli (15.04–31.10.2008 r.) oraz „Kopalniany warsztat powroźniczy” – od 2013 r. wchodzącej w skład wystawy stałej w kopalni soli (w kom. Modena) w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. W przyszłości planuje zorganizowanie ze swoich zbiorów wystawy powroźniczej, a może nawet samodzielnego muzeum. Tymczasem udostępnia je w Internecie, w formie cyfrowej, jako Wirtualne Muzeum Powroźnictwa.
Jego różnorodne działania (pokazy, wystawy, strona internetowa) mają jeden wspólny cel – propagowanie wiedzy o powroźnictwie.