1708 / Friedrich Frisius / Lipsk, Niemcy
Drzeworyt pochodzi z wydawnictwa: Friedrich Frisius, Der vornehmsten Künstler und Handwercker Ceremonial-Politica, Lipsk 1708. Jest to ilustrowana prezentacja różnych rzemiosł, cechów, prac, wśród których jest też opisane powroźnictwo.
Warsztat powroźniczy jest podzielony na dwa pomieszczenia. Po prawej stronie powroźnik z pomocą kołowrotka umocowanego na ścianie przędzie nić, wyciągając włókna konopne, które ma owinięte wokół pasa i na lewym ramieniu. Za nim młody pomocnik przynosi nową partię włókien. Na ścianach wiszą zwinięte liny. Na podłodze leży kot (?).Widać fragment okna i wejścia do sąsiedniego pomieszczenia. Po lewej stronie kobieta nalewa chochlą ciemną ciecz z balii do wiaderka, trzymanego przez mężczyznę – być może klienta. Prawdopodobnie jest to substancja do impregnowania lin (smoła, dziegieć, „tłuste”). Za nim drugi klient wybiera sznury. Na kołkach przy ścianie zawieszony jest oferowany towar: powrozy, sznury, liny i linki (zwisające lub wiszące swobodnie). Niektóre liny leżą na ławce, lub są o nią oparte. Widoczna jest także cynowa konew. Stroje pięciu osób są różnorodne, charakterystyczne raczej dla XVI niż pocz. XVIII w.
Odbitka graficzna z tym przedstawieniem, która jest w Zbiorze Graficznym Niemieckiego Muzeum Narodowego w Norymberdze datowana jest na ok. 1550.
materiał / technika
papier, drzeworyt kolorowany
wymiary:
wysokość / szerokość
11,6 cm (16,2 cm) / 29 cm (30,5 cm)
Zobacz także