Surowce

Do wytwarzania sznurów, ludzie od czasów najdawniejszych, wykorzystywali różne włókna, najczęściej takie, które były dla nich łatwo dostępne. Poszczególne rośliny mają jednak różne właściwości i powroźnicy doskonale wiedzieli, które z nich nadają się najlepiej do produkcji lin.

Łyko lipowe

Len

Pokrzywa

Konopie - włókna pozyskiwane są z łodyg rośliny gatunku Cannabis sativa (konopie siewne). Liny konopne są najmocniejsze ze wszystkich włókien naturalnych, ale butwiejące. Przez wieki konopie były podstawowym surowcem do wyrobu lin.

Juta - włókno łykowe z łodyg jednorocznej rośliny (Corchorus capsularis i olitorius) tej samej nazwy, z rodziny lipowatych. Uprawiana jest w Indiach i Pakistanie.

Sizal - tani surowiec do produkcji lin pozyskiwany z liści agawy karaibskiej gatunku Agave sisalana (agawa sizalowa). Liny sizalowe można stosować w środowisku wilgotnym, bo są odporne na gnicie.

Włókno kokosowe - liny robi się z włókien skorup orzecha kokosowego. Jest to najsłabsze z włókien naturalnych, dlatego też produkowane z niego liny miały bardzo duże średnice. Lina z włókna kokosowego rozciąga się i unosi na wodzie. Obecnie poza Indiami i wyspami Pacyfiku jest rzadko używana.

Bawełna - była jednym z najpopularniejszych materiałów do produkcji sieci rybackich, choć trzeba było ją impregnować przed gniciem. Obecnie liny te używane są głównie jako dekoracyjne. Lina bawełniana rozciąga się i jest miękka w dotyku.

Manila - twarde włókna pochodzą z liści bananowca manilskiego gatunku Musa textilis (banan włóknodajny). Liny manilowe są mocne jak konopne, ale mniej podatne na butwienie i gnicie. Do produkcji lin okrętowych zyskała popularność od czasu, kiedy w wyniku wojny krymskiej w poł. XIX w. upadły dostawy rosyjskich konopi. Z kolei podczas II wojny światowej, w 1941 r. odcięte zostały dostawy manili.

Liny stalowe - pojawiły się w 1831 r. w kopalniach srebra na Węgrzech i w Austrii.

Liny syntetyczne - do ich wytwarzania używa się poliamidy, poliester, polipropylen i polietylen, ale to już całkiem inna historia...

|
  Stronę poświęcam pamięci zmarłym powroźnikom:
Stefanii Góreckiej i Bolesławowi Kosturkiewiczowi.